Opinie o Nas
Moje konto
zamknij
Twoje konto
Masz pytania?
Zadzwoń: 664 450 934lub napisz>

Jak prawidłowo przechowywać opony?
W momencie zakupu auta wielu może nie zdawać sobie sprawy z tego, że w przyszłości będą musieli znaleźć jeszcze miejsce na kolejny komplet opon a nawet kół, aby je magazynować pomiędzy sezonami.

W naszym poradniku opiszemy Państwu jakie wymagania trzeba spełnić, aby przez kilka miesięcy prawidłowo, bez uszczerbku na właściwościach, składować opony.

Od tego jak będziemy przechowywać nasze opony/koła zależy ich dalsza eksploatacja.


Jakie czynniki źle wpływają na opony?


Być może wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że przechowywanie opon letnich jak i zimowych na świeżym powietrzu może mieć fatalny w skutkach wpływ na dalsze użytkowanie opon.

W oponach letnich wystawionych na działanie mrozu, niskich temperatur, deszczu oraz wiatru po pewnym czasie można zauważyć procesy starzeniowe, jak i liczne spękania gumy.

Porównywalnie takie procesy zachodzą w oponach zimowych, przechowywanych w sezonie letnim.


Jak przygotować opony/koła do przechowywania?


Przed przystąpieniem do składowania opon należy je przygotować. Ogumienie powinno zostać oczyszczone z zabrudzeń powstałych w czasie użytkowania. Jeśli przechowujemy całe koła, warto również wyczyścić felgi, aby po sezonie zarówno wyglądały zarówno estetycznie (zanieczyszczenia powodują korozję oraz starzenie się).


Warunki w jakich powinny być przechowywane opony/koła?


Żeby utrzymać ogumienie w formie nadającej się do eksploatacji, powinniśmy zapewnić im miejsce zaciemnione, w którym niema wilgoci oraz panują stałe warunki temperaturowe. Opony nie powinny być narażane na wpływ zbyt wysokiej temperatury.

Należy uważać z używaniem środków chemicznych w okolicach przechowywanego ogumienia.


Sposób składowania opon/kół


a) Składowanie opon

Jeśli przechowujemy same opony, możemy je układać jedna na drugie w tzw. stosie. W tym przypadku należy pamiętać o rotowaniu co jakiś czas kolejnością składowania w celu nieodkształcenia się struktur opon. Nie powinno się ich w jakikolwiek sposób zgniatać lub zduszać.

Jeśli opony składujemy na stojąco, również musimy zmieniać ich położenie co jakiś czas. Podobnie jak w sytuacji powyżej.

b) Składowanie kół

Całe koła możemy składować na stosie, nie trzeba rotować kolejnością. Najważniejszą rzeczą jest jedynie odizolowanie kół od podłoża. Należy pozostawić ciśnienie znajdujące się w kołach a najlepiej doprowadzić do zalecanego poziomu używanego podczas eksploatacji.

Jeśli w naszych schowkach czy garażach nie ma dość miejsca lub nie chcemy transportować brudnych opon/kół w naszym aucie, warto rozważyć przechowywanie w serwisach oponiarskich lub magazynach, specjalizujących się w tego typu zagadnieniach. Zazwyczaj proponują też one wyczyszczenie opon//kół przed przechowywaniem. Koszt waha się między 40 a 120zł, w zależności od miejscowości, jak i tego co oddajemy do magazynowania.

Pamiętajmy, że o nasze opony/koła należy dbać przechowując je w trakcie sezonów. Następstwa złego magazynowania mogą być bardzo kosztowne i w najgorszym przypadku prowadzić do zakupu czterech nowych opon.

W naszej witrynie stosujemy pliki cookies w celu realizacji usług na najwyższym poziomie. Korzystając z witryny mogą Państwo określić warunki wykorzystywania plików w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Wszystkie szczegóły znajdą Państwo w naszej zakładce Polityka prywatności

Zamknij